Znakowanie odzieży i tekstyliów za pomocą RFID

Czy możliwa jest sytuacja, w której wchodzisz do sklepu odzieżowego, pytasz o konkretną rzecz, a miła Pani przy kasie nie tylko oznajmia, że jest ona dostępna na magazynie, ale jednocześnie zabiera ze sobą niewielki czytnik i znajduję ją w ciągu kilku minut z uśmiechem na twarzy? Odpowiedź brzmi TAK. Wystarczy, że każde ubranie w tym sklepie będzie posiadało chip RFID.

Jednak obecnie chipy RFID służące do znakowania tekstyliów znajdują zastosowanie głównie w szpitalach, branży pralniczej oraz hotelarskiej. Przy użyciu tagów można oznakować odzież medyczną, pościele, poszewki, ręczniki, szlafroki, ubrania pracownicze i wiele innych. Specjalne chipy są odporne zarówno na wysoką temperaturę jak i na uszkodzenia mechaniczne przez co nie ulegają zniszczeniu podczas wielokrotnego prania. Ale co można zyskać stosując takie rozwiązanie?

  1. Szpital – szybkie i wygodne określanie lokalizacji wybranych tekstyliów, inwentaryzacja posiadanych zasobów, kontrolowanie cykli prania co w przypadku odzieży szpitalnej ma bardzo istotne znaczenie w zapobieganiu zakażeń.
  2. Branża pralnicza – odpowiednio dobrany chip RFID jest w stanie wytrzymać nawet 300 cykli prania bez wpływu na jego działanie. Takie rozwiązanie oszczędza przede wszystkim czas pracowników spędzony na ręcznym liczeniu wszystkich rzeczy, co konsekwencji przynosi też korzyści materialne. Dodatkowo dzięki zapisywaniu wszystkich danych w systemie szybko i wygodnie można kontrolować czy dana rzecz trafiła do odpowiedniego odbiorcy i ile cykli prania już przeszła. Stosując bramki RFID można w ciągu kilku sekund zeskanować kilkaset rzeczy nie wyjmując ich nawet z wózka pralniczego.
  3. Branża hotelarska – zastosowanie chipów RFID pozwala podobnie jak w przypadku szpitali na lokalizacje tekstyliów, szybką i wygodną inwentaryzację oraz kontrolę cykli prania. Jednak w przypadku hoteli istotnym zastosowaniem jest również ochrona przed kradzieżą. Ręczniki czy szlafroki to częste „pamiątki”, które zabierają ze sobą goście, ale jak wiadomo dla hotelu są to dodatkowe, czasem niemałe koszty.

Zastosowanie systemów RFID w wyżej wymienionych branżach powoli staje się już standardem. Jest to prosta i nowoczesna metoda oszczędności czasu oraz pieniędzy. Dodatkowo niewielkie chipy można umieścić w dyskretnym miejscu a samo ich wszywanie nie wymaga specjalnego sprzętu ani umiejętności.

Zamknij