Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

RFID w Logistyce: Wprowadzenie do Technologii

W dzisiejszym dynamicznym świecie logistyka odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu efektywnego przepływu towarów i informacji przez całą globalną sieć dostaw. W środowisku, gdzie czas i precyzja są kluczowe, technologia RFID w logistyce (Radio-Frequency Identification) staje się kluczowym narzędziem, pomagającym przedsiębiorstwom osiągnąć nowe poziomy efektywności i kontroli. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak RFID w Logistyce wprowadza zmiany i rewolucjonizuje branżę.

RFID w Logistyce to technologia umożliwiająca bezkontaktowe identyfikowanie i śledzenie towarów, palet, opakowań lub innych obiektów w czasie rzeczywistym. Polega to na umieszczeniu mikroczipów RFID na przedmiotach, które komunikują się za pomocą fal radiowych z czytnikami RFID. Te czytniki odczytują dane z chipów, co pozwala na szybkie i precyzyjne śledzenie ruchu towarów przez cały łańcuch dostaw.

Technologia RFID w Logistyce – na czym polega?

Każdy produkt/paleta/ wyrób gotowy jest wyposażony w tagi RFID. Czytnik wraz z antenami RFID jest zwykle instalowany w punkcie wejścia-wyjścia z magazynu lub na poszczególnych etapach łańcuchu dostaw. Czytnik rejestruje znaczniki RFID umieszczone na produkcie/palecie w formie etykiety RFID za pomocą fali radiowej (bez kontaktu optycznego, przez przeszkody, z kilku metrów) i na bieżąco aktualizuje dane na temat przemieszczania się obiektu w systemie informatycznym magazynu.

System RFID w logistyce działa podobnie po drugiej stronie cyklu logistycznego. Przyspiesza system łańcuchu dostaw. Technologia RFID pomaga w dokładnym doborze produktu do dalszego procesu dystrybucji. Czytnik RFID zainstalowany w punktach wejścia-wyjścia rejestruje towary, które wyszły z magazynu, a informacje te są aktualizowane w czasie rzeczywistym na komputerze magazynu. Wszystko to dzięki bramkom RFID.

RFID w transporcie – jak zacząć?

Aby rozpocząć współpracę przy wdrożeniu technologii RFID w logistyce, nasi pracownicy muszą poznać działalność operacyjną Państwa firmy. Chcemy zrozumieć problem, poznać środowisko w jakim mamy pracować oraz przewidzieć wszystkie nietypowe wydarzenia którą mogą zaistnieć już w trakcie użytkowania RFID. Wszystko zależy od rodzaju zastosowania RFID w obecnym procesie.

Z tego powodu współpracę przy wdrożeniu technologii RFID w logistyce rozpoczynamy od bezpłatnego audytu online. Pozwala nam on zrozumieć środowisko klienta oraz dobrać wstępne rozwiązanie, które będziemy mogli wycenić oraz przetestować. Gdy klient wyrazi zgodę przeprowadzamy testy w jego środowisku, a po testach aktualizujemy założenia systemu RFID .

Na etapie bezpłatnej konsultacji jesteśmy już wstanie stwierdzić czy wdrożenie technologii RFID w logistyce nadaje się na rozwiązanie Twojego problemu lub nie. Wykorzystując technologię RFID, pamiętaj, że ona nie rozwiązuje wszystkich Twoich problemów.

Chcesz ulepszyć swoją firmę? Zostaw numer, oddzwonimy i sprawdzimy czy możemy pomóc Ci usprawnić procesy w Twojej firmie.

  Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

  Technologia RFID w logistyce i transporcie

  Zastosowanie technologii RFID w Logistyce:

  Obieg opakowań zwrotnych – kontroluj obieg wewnętrzny jak i zewnętrzny swoich aktywów w łańcuchu dostaw

  Automatyzacja obiegu towarów i surowców – ulepszenie procesów przyjmowania, przepływu surowców i wydania towaru

  Automatyczna identyfikacja towarów materiałów, środków trwałych i wyrobów gotowych – w całym łańcuchu dostaw

  Kompletowanie zamówień i wydawanie towarów i surowców – zmniejszymy ilość pomyłek oraz wydajność procesu na każdym etapie produkcji, by właściwy produkt trafił do właściwego miejsca przeznaczenia

  Widoczność towarów w czasie rzeczywistym – daje dokładne dane o tym, co się dzieje w firmie i w całym łańcuchu dostaw odnośnie transportu towarów.

  Pomoc w szybkiej Inwentaryzacji i dokładnym lokalizowaniu produktów – skrócimy inwentaryzacje nawet o 90 % czasu

  Wsparcie kierowników magazynu w strategicznym planowaniu lokalizacji produktów – dzięki danym w czasie rzeczywistym która zapełniają się same, bez ingerencji człowieka

  Uproszczenie całego procesu zarządzania łańcuchem dostaw poprzez eliminację błędów w skanowaniu – pozbywamy się tzw. błędów ludzkich które są kosztownymi pomyłkami

  Korzyści z wykorzystania RFID w logistyce

  • Szybkość i dokładność: W tradycyjnych systemach logistycznych, procesy związane z identyfikacją, sprawdzaniem stanu magazynowego lub śledzeniem przesyłek mogą być czasochłonne i podatne na błędy ludzkie. RFID w Logistyce eliminuje te problemy, umożliwiając błyskawiczne i precyzyjne odczytywanie danych.
  • Śledzenie w czasie rzeczywistym: RFID umożliwia ciągłe śledzenie położenia i stanu towarów w czasie rzeczywistym. To oznacza, że zarządzający łańcuchem dostaw mają bieżący wgląd w ruch towarów, co pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne problemy.
  • Optymalizacja magazynowania: Dzięki RFID w Logistyce można dokładnie określić lokalizację i dostępność każdego produktu w magazynie. To pomaga w optymalizacji układu magazynowego i przyspiesza procesy wydawania towarów.
  • Redukcja błędów i strat: Dzięki automatycznemu śledzeniu towarów, redukuje się ryzyko błędów, takich jak brakujące lub źle dostarczone produkty. To z kolei zmniejsza straty i koszty związane z reklamacjami.
   Zwiększenie bezpieczeństwa: RFID w Logistyce pozwala na zabezpieczenie towarów przed kradzieżą i nieautoryzowanym dostępem. Odczyt chipów RFID można ograniczyć do osób uprawnionych.
  • Automatyzacja procesów: RFID pozwala na automatyzację wielu procesów w logistyce, takich jak odczytywanie stanów magazynowych, przyjmowanie towarów czy zarządzanie zapasami. To zwiększa efektywność i zmniejsza obciążenie pracowników.

  Dlaczego Warto skorzystać z RFID Logistyka z HAXON?

  Ponad 7 lat doświadczenia w technologii RFID

  Ponad 100 zrealizowanych projektów RFID w Polsce

  Współpraca z polskimi i zagranicznymi producentami sprzętu RFID

  Partner Zebra RFID

  Kompleksowa usługa integracji technologii RFID od etykiety i drukarki po Bramkę RFID wyjazdową

  Szybka i rzetelna realizacja

  Przyszłość logistyki z RFID

  RFID w Logistyce nie jest jedynie obietnicą przyszłości – to rzeczywistość, która ewoluuje i dostosowuje się do rosnących wymagań branży. W miarę jak technologia RFID staje się bardziej dostępna i tańsza, coraz więcej firm decyduje się na jej wdrożenie. Dzięki temu, logistyka staje się bardziej przejrzysta, bardziej efektywna i bardziej zautomatyzowana, co przekłada się na zadowolenie klientów i zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw.

   

  Zastosowanie Technologii RFID w Logistyce – jakie koszty?

  Koszty naszych usług są skalkulowane tak, aby system RFID w logistyce był rentowny nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród naszych klientów znajdują się nawet kilkunastoosobowe firmy, które dzięki tej usłudze, już na wczesnym etapie rozwoju firmy, w sposób świadomy budują jej przewagę operacyjną. Jeżeli chcesz poznać koszty technologii RFID dla logistyki w swojej firmie, zamów darmową konsultację i opowiedz nam o sytuacji, którą próbujesz rozwiązać.

  Chcesz ulepszyć swoją firmę? Zostaw numer, oddzwonimy i sprawdzimy czy możemy pomóc Ci usprawnić procesy w Twojej firmie.

   Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

   Firmowy blog Artykuły powiązane
   Lake Hill Hotel & Spa logo
   Dolnośląskiej Centrm Chorób Płuc logo
   Hostel Kapsuła logo
   Szpital Uniwersytecki w Krakowie logo
   Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski logo
   Technologia, która zmienia
   wszystko

   Teraźniejszość

   Nie wykorzystujesz w swojej firmie technologii RFID, a więc jesteś skazany na:

   • liczenie ręczne zasobów firmy przez pracowników
   • brak fizycznej kontroli nad zasobami / zapasami klienta
   • brak aktualnych i wiarygodnych informacji o zasobach firmy
   • długi i kosztowny proces inwentaryzacji

   Przyszłość

   Wdrażając system bazujący na technologii RFID zwiększasz konkurencyjność swojej Firmy poprzez:

   • automatyzację procesów liczenia zasobów
   • posiadanie aktualnych informacji o lokalizacji zasobów
   • posiadanie aktualnych informacji o użytkowanych zasobach
   • skrócenie czasu inwentaryzacji nawet o 90%
   Zamknij

   Potrzebujesz pomocy?
   Chcesz poznać szczegóły współpracy?

   Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.