Znakowanie opakowań zwrotnych

Logistyka zwrotna jest jednym z elementów łańcucha dostaw i zajmuje się przepływami działającymi „wstecz”, co powoduje pozyskiwanie produktów, opakowań czy odpadów i dostarczenie ich do miejsc, gdzie mogą być ponownie użyte czy też przetworzone.

Jednak zarządzanie opakowaniami zwrotnymi czy też kontenerami jest czasochłonne, uciążliwe a przez to często niedokładne. Dzięki technologii RFID, która jest jedna z najlepiej rozwijających się metod automatycznej identyfikacji danych procesy te można znacznie usprawnić. Poprzez obniżenie kosztów, ustanowienie globalnych standardów oraz poprawienie samej technologii rozwiązanie to stało się ogólno dostępne dla przedsiębiorców. Ze względu na liczne zalety systemów RFID w porównaniu z innymi systemami identyfikacji, systemy te zaczynają masowo podbijać nowe rynki.

Co zyskujesz dzięki wdrożeniu systemu RFID do śledzenia opakowań zwrotnych:

 • Wiedzę ile pojemników czy kontenerów znajduje się na stanie Twojego przedsiębiorstwa – wystarczy tylko dostęp do Internetu
 • Poprawę efektywności procesu ze względu na czas jego realizacji i zaangażowane zasoby ludzkie
 • Informację na temat stanu i długości przebywania opakowań u klienta
 • Możliwość zdalnej oceny stanu, przeglądów czy konieczności regeneracji opakowań
 • Znaczne skrócenie czasu inwentaryzacji – możesz ją przeprowadzić w każdej chwili, zarówno u siebie jak i u klienta, angażując w cały proces jednego pracownika i jeden mobilny czytnik
 • Uniknięcie pomyłek przy ręcznym liczeniu
 • Ograniczenie czasu przeładunku
 • Śledzenie historii opakowań/kontenerów – czyli gdzie, kiedy i przez jaki czas dany obiekt się znajdował
 • Oszczędność pieniędzy – ograniczenie wydatków powstałych w wyniku niekontrolowanej utraty opakowań.
 • Możliwość zastosowania systemu w innych procesach logistyki
 • Kontrola kosztów – możesz skontrolować faktury od firm wynajmujących opakowania dzięki prowadzonej szczegółowej ewidencji przyjęć i zwrotów

Pojęcie opakowanie zwrotne jest bardzo szerokie i obejmuje:

 • Kontenery metalowe
 • Kontenery wykonane z tworzyw sztucznych
 • Kosze
 • Butle szklane, stalowe, gazowe
 • Skrzyniopalety metalowe, drewniane, plastikowe
 • Skrzynki transportowe KLT
 • Składane pojemniki GLT
 • Pojemniki systemowe, serwisowe i inne

O czym należy pamiętać wdrażając system RFID?

Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni chip do danego opakowania zwrotnego – inny zastosujemy do opakowań metalowych a innych do opakowań z tworzywa sztucznego. Duży wybór znaczników pozwala zoptymalizować koszty związane z wdrożeniem systemu i zapewnia poprawne jego działanie.

Następnie należy wybrać sposób odczytywania danych zaprogramowanych w każdym chipie tzn. czy potrzebna będzie bezobsługowa bramka RFID czy wystarczy czytnik mobilny obsługiwany przez pracownika.

Systemy RFID są obecnie jedną z najdoskonalszych metod zarządzania łańcuchem dostaw. W połączeniu z dopasowaną do potrzeb bazą danych, pozwalają kontrolować każdy aspekt związany z wykorzystaniem opakowań zwrotnych, kontenerów czy innych zasobów firmy.

Jeśli  stwierdzisz po przeczytaniu tego tekstu, że RFID jest dla Ciebie to zadasz sobie pytanie, czemu akurat my?

Jako firma HAXON wdrożyliśmy różnego rodzaju systemy RFID w ponad 50 obiektach.
Specjalizujemy się w tworzeniu systemów RFID, a wiedza i doświadczenie jakie zdobyliśmy pozwali nam z powodzeniem wdrożyć RFID w Twoim miejscu pracy. Udzielamy fachowego wsparcia oraz doradztwa przez cały okres trwania umowy.

Jeśli nadal jesteś sceptyczny do tego rozwiązania, możemy przeprowadzić testy. Oznakujemy partie  surowców/części/ wyrobów gotowych i wypożyczymy Ci sprzęt oraz damy darmowy dostęp do systemu. Po okresie testowym podejmiesz decyzję czy to rozwiązanie dla Ciebie, czy jednak to co masz obecnie Ci wystarcza.

Zadzwoń lub napisz już dziś do naszego przedstawiciela by umówić się na rozmowę.

Zaufali nam m.in.
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

  Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

  Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

  Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.