Procesy magazynowe
Zarządzanie obiektem magazynowym nigdy nie było łatwe. Jednak w ostatnim czasie niedobory siły roboczej i zakłócony łańcuch dostaw narzuciły kilka nowych przeszkód. A jeśli chodzi o kwestie związane z łańcuchem dostaw i rynkiem pracy, większość analityków biznesowych przyznaje, że nie widać bezpośredniego końca.
Ponieważ operacje magazynowe są niezbędne do dostarczania produktów do rąk konsumentów, menadżerowie coraz częściej sięgają po oprogramowanie wspierające kontrole nad procesami magazynowymi.
O ile przeznaczenie magazynu jest łatwe do wytłumaczenia, jego optymalizacja jest ogromnie trudniejsze do osiągnięcia. Rozumiesz podstawową koncepcję, zgodnie z którą Twój zakład odbiera i przechowuje towary przed wysłaniem ich różnymi kanałami wysyłki do produkcji produkcyjnej lub dystrybucji detalicznej. Ale pozornie niemożliwym celem jest wykonanie tego procesu z jak najmniejszymi zakłóceniami i bardzo małą liczbą błędów.
Wyzwania i szanse w optymalizacji procesów magazynowych
Jako zarządzający operacjami magazynowymi wiesz, że utrzymanie płynnego przepływu dystrybucji i optymalizacja procesów magazynowych jak i procesów logistycznych jest łatwiejsze do powiedzenia niż do wykonania. Właśnie z tego powodu większość dyrektorów firm pracujących w delikatnym globalnym łańcuchu dostaw uważnie śledzi najnowsze trendy w pojawiających się technologiach, takich jak roboty czy uczenie maszynowe.
Te najnowsze, najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne szybko przyspieszają czas kompletacji i pakowania zamówień . Powszechnie oczekuje się, że mnóstwo powstających zautomatyzowanych urządzeń i oprogramowania, które nimi steruje, zapoczątkuje nową erę strategii łańcucha dostaw. Wynalazki przynoszą kilka kluczowych ulepszeń kontroli zapasów, a mianowicie poprawę dokładności i wydajności, które niewątpliwie na zawsze zrewolucjonizują branżę magazynów logistycznych.
Identyfikacja radiowa (RFID)
Technologia bezprzewodowa, która wykorzystuje pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej do przesyłania danych, stanowi jedno z kilku ostatnich osiągnięć w branży. Chociaż RFID istnieje od połowy lat 40. XX wieku, menedżerowie operacji logistycznych zaczęli ostatnio wykorzystywać tę technologię do rozwiązań magazynowych częściej niż w przeszłości.
Początkowo używany do rozróżniania samolotów wroga i przyjaznych podczas II wojny światowej, pierwszy chip transmisyjny RFID został wszczepiony w tablice rejestracyjne w 1977 roku. Od tego czasu branża rozrosła się do przemysłu wartego ponad 26 miliardów dolarów, z dużym sektorem działalności związanym z dystrybucją magazynową i produkcja.
W poniższym informacyjnym artykule na blogu badamy, w jaki sposób technologia RFID obecnie usprawnia procesy magazynowe w zakładach na całym świecie, jednocześnie znacznie zmniejszając ryzyko błędów ludzkich.
RFID i optymalizacja procesów magazynowych
Wiele operacji logistycznych każdej wielkości przeszło ostatnio transformację cyfrową, aby utrzymać swoje firmy na równi z konkurencją. W miarę utrzymywania się tego trendu magazyny w coraz większym stopniu polegają na znacznikach RFID i czytnikach do przechowywania krytycznych danych do katalogowania i śledzenia zapasów magazynowych. RFID umożliwia użytkownikom przechwytywanie informacji o produkcie z chipa który jednoznacznie identyfikuje stan magazynowy i jego aktualną lokalizację.
Kiedy tag RFID przyczepia się do przedmiotu, uruchamiany jest specjalny skaner, który może odczytywać przechowywane dane, ujawniając stan zapasów i lokalizację w łańcuchu dostaw. Przechowywane przedmioty oznaczone tagiem RFID zawierają dane referencyjne na wewnętrznym chipie pamięci. Rozmieszczenie chipa można regulować w miarę postępu w łańcuchu dostaw. Tagi RFID automatycznie wykrywają bezprzewodowy czytnik na odległość. Ta unikalna funkcja umożliwia ciągłe aktualizowanie stanów magazynowych przy wejściu i wyjściu z magazynu. Wszystkie informacje RFID kierują się do centralnej bazy danych, gdzie następuje szczegółowa analiza przechowywanych informacji.
Optymalizacja stanów magazynowych
Znaczniki RFID są przede wszystkim preferowane w stosunku do kodów kreskowych, ponieważ chipy nie są narażone na błędy skanowania lub tzw. błędy ludzkie. Po drugie, w przeciwieństwie do kodów kreskowych, tagi RFID nie wymagają, aby czytnik znajdował się w tej samej linii wzroku. Dzięki technologii RFID nie tylko eliminowane są wymagające dużej ilości zasobów procesy ręcznego skanowania, ale także inwentaryzacja jest możliwa do zeskanowania i śledzenia, nawet jeśli materiały te znajdują się poza zasięgiem wzroku pod innymi przedmiotami.
Oczywiście główną zaletą śledzenia niewidocznych towarów jest zwiększona dokładność, jaką RFID zapewnia procesowi inwentaryzacji. Błąd ludzki w dużej mierze odpada od procedur skanowania inwentarza. Ponadto zaawansowane oprogramowanie do zarządzania zapasami, które współpracuje z technologią RFID, umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym w zakładach produkcyjnych. Magazynier może w ten sposób szybko i łatwo zidentyfikować lokalizację danego towaru, od momentu przybycia do magazynu do punktu wyjścia z rampy.
Technologia RFID w magazynie zwiększa wydajność magazynowania poprzez automatyzację i usprawnienie procesów skanowania, które kiedyś były wykonywane ręcznie. Wszystkie materiały oznaczone tagiem RFID przekazują bezprzewodową komunikację danych do oprogramowania magazynowego i centralnej bazy danych. Elementy oznaczone RFID automatycznie śledzą i aktualizują wszystkie zdarzenia czyli przyjęcia jak i wyjścia.
Zmniejszenie ilości błędów, zmaksymalizowana wydajność magazynowania
RFID znacznie obniża koszty pracy . Poprawia również wydajność, podczas gdy w wielu obszarach RFID zasadniczo eliminują tzw. błędy ludzkie. Ponieważ informacje są przesyłane zdalnie i automatycznie, towary magazynowe są mniej podatne na pomyłki. Nie ma pominiętych skanów, które można przypisać błędom ludzkim lub awariom czytnika kodów kreskowych.
Ponieważ stany magazynowe aktualizują się samodzielnie w czasie rzeczywistym , pracownicy magazynu mają możliwość wstrzymania dystrybucji wycofywanego produktu, na przykład poprzez wyizolowanie jego dokładnej lokalizacji w łańcuchu dostaw. W takim przypadku ręczne wyszukiwanie tych produktów nie jest już wymagane.
Bez RFID pracownicy produkcyjni mogą w przeciwnym razie przeoczyć wycofane przedmioty podczas ręcznego wyszukiwania — nawet jeśli wiedzą, od czego zacząć ich szukać. Takie problemy mogą spowodować utratę reputacji marki po tym, jak wadliwy asortyment trafi do punktów dystrybucji.
Haxon – rozwiązań RFID do zautomatyzowanej kontroli magazynu
Szukasz zaktualizowanych rozwiązań do kontroli zapasów, takich jak RFID? Haxon pomaga firmom takim jak Twoja odzyskać kontrolę nad magazynami, wprowadzając nowoczesne rozwiązania RFID do ich zakładów dystrybucyjnych i produkcyjnych. Działanie w coraz bardziej złożonym globalnym i lokalnym środowisku regulacyjnym stawia niezliczone wyzwania. Nie pozwól, aby przestarzałe, manualne procedury narażały Twoją firmę na ryzyko.