Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

RFID a NFC – różnice. Cyfrowa rewolucja

NFC

RFID NFC

Technologie bezprzewodowe, takie jak identyfikacja radiowa (RFID –radio frequency identification) i komunikacja zbliżeniowa (NFC) stają się coraz bardziej popularne do śledzenia zasobów i śledzenia zapasów, ponieważ firmy z branży naftowej i wydobywczej, transportu samochodowego, logistyki, magazynowania, transportu i wielu innych przechodzą przez transformacja cyfrowa.

Technologie RFID i NFC są do siebie zbliżone — więc może być mylące, która z tych technologii jest najlepszym wyborem dla konkretnego zastosowania. W tym artykule przedstawimy przegląd ich zalet, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, która z nich jest najlepsza dla Twojego problemu.

Co to jest technologia RFID NFC?

Near Field Communication (NFC) to technologia bezprzewodowa, która staje się coraz bardziej rozpowszechniona w zarządzaniu flotą. NFC umożliwia komunikację krótkiego zasięgu między dwoma kompatybilnymi urządzeniami — zwykle tagiem NFC i z użyciem telefonów komórkowych lub tabletów. Teoretyczny zasięg etykiet jest bardzo mały co jednak w przypadku NFC jest zaletą.

Technologia RFID to małe chipy, które przechowują dane i często są umieszczane w etykiety RFID, magnesach. Większość smartfonów i tabletów jest w stanie odczytać dane z tagów NFC z niewielkiej odległości w polu działania czytnika (około 5 cm).

NFC (RFID HF/RFID wysokiej częstotliwości -13,56 mhz) wymaga działania użytkownika – czytnik NFC ma bardzo krótki zasięg działania, ponieważ mieści się w granicach 0,1 metra. Jest to technologia interaktywna i wymaga specjalnego udziału użytkownika, aby zapewnić realizację takich działań jak płatność czy dostęp. Teoretyczny zasięg etykiet NFC to kilka centymetrów.

 Co to jest RFID?

Z definicji technologia RFID to metoda identyfikacji przedmiotów za pomocą fal radiowych.

Jest to bezprzewodowa, bezdotykowa technologia przesyłania danych, która wykorzystuje tagi lub karty do przechowywania danych, które nie wymagają zasilania. Odczyt dokonujemy, gdy chip znajduje się w polu działania czytnika. Zasięg odczytu zależy od częstotliwości pracy czytnika RFID / NFC. Zależy również czy zastosujemy pasywne lub aktywne znaczniki. Aktywne znaczniki posiadają własne zasilanie, natomiast pasywne nie.

System RFID składa się z taga, czytnika i anteny
RFID działa poprzez umieszczenie fizycznego znacznika na przedmiocie, takim jak np. ciężarówka, a następnie umieszczenia taga lub podejście w polu działania czytnika lub telefonu z NFC. Czytnik RFID przy wykorzystaniu fal radiowych wysyła i odbiera dane. Dane mogą obejmować szczegóły lokalizacji, czas dostawy i inne.

Tagi RFID są albo aktywne, albo pasywne. Aktywne tagi RFID zawierają własne źródło zasilania, co daje im możliwość nadawania z zasięgiem odczytu do 100 metrów.

Ich duży zasięg odczytu sprawia, że ​​aktywne tagi RFID są idealne dla wielu branż, w których ważna jest lokalizacja zasobów i inne ulepszenia w logistyce.

Więcej o technologii RFID znajdziesz tutaj: Co to jest RFID?

RFID a NFC. Jaka jest różnica między RFID NFC a RFID UHF?

Skrót technologii RFID to Radio Frequency Identification, UHF (RFID ultra wysokiej częstotliwości), bezdotykowej jednokierunkowej metody komunikacji na różne odległości. NFC, Near Field Communication RFID HF/RFID wysokiej częstotliwości -13,56 mhz , umożliwia dwukierunkową komunikację i wymaga działania ze strony użytkownika.

1. Zasięg i zastosowania

RFID NFC ma bardzo krótki zasięg działania, ponieważ zasięg urządzenia nfc to 0,1 metra. Jest to technologia interaktywna i wymaga specjalnego udziału użytkownika, aby zapewnić realizację funkcji takich jak płatność czy dostęp. Technologia NFC odgrywa ogromną rolę w kontroli dostępu, transporcie publicznym, zbliżeniowe płatności elektroniczne, bilety elektroniczne czy opłaty drogowe za pomocą aplikacji mobilnych i innych dziedzinach. Oprócz tego jest szereg zastosowań przemysłowych jak kontrola dostępu, identyfikacja produktów, identyfikacja produktów, identyfikacja zwierząt.

Z drugiej strony czytnik RFID UHF (RFID ultra wysokiej częstotliwości) może jednocześnie odczytywać dużą liczbę tagów, co jest bardzo powszechne w stanach magazynowych. RFID działa na odległość kilkunastu metrów. Jest to spora różnica jeśli chodzi o zasięg urządzenia NFC.

Komunikacja – Technologia RFID jest zazwyczaj zdolna do komunikacji tylko w jedną stronę (od tagu do czytnika), RFID NFC jest zdolna do komunikacji dwukierunkowej.

2. Przechowywanie danych

RFID NFC może przechowywać bardziej złożone dane niż proste informacje identyfikacyjne. Tagi RFID NFC mogą przechowywać do 4 KB danych. Dane te mogą przybierać różne formaty, w tym tekst, adresy URL i multimedia. Podczas gdy tagi RFID zwykle wymagają drogich czytników do odczytu danych, większość współczesnych smartfonów jest wyposażona w funkcje odczytu NFC. To znacznie zmniejsza koszty implementacji tagów NFC, ponieważ użytkownicy mogą po prostu używać smartfonów do odczytywania danych. Smartfony mogą odczytywać i zapisywać dane na tagu lub karcie, uzyskiwać szczegółowe metadane, uruchamiać aplikację lub adres URL po zeskanowaniu tagu, a także udostępniać dane między telefonami za pomocą komunikacji NFC (komunikacja peer-to-peer (P2P)).

RFID – kontrola łańcucha dostaw

Menedżerowie floty, którzy zarządzają różnorodnymi zasobami, sprzętem i narzędziami, mogą zwiększyć produktywność wszystkich operacji dzięki wykorzystaniu technologii RFID. Praca ze sprzętem RFID może być przytłaczający, jeśli nie masz możliwości łatwego przeglądania zapasów sprzętu. Kontrola łańcucha dostaw oraz gospodarka magazynowa to podstawa pracy dla menadżera floty.

Technologia RFID pomaga flotom zmaksymalizować wydajność

Przyjrzyjmy się kilku kluczowym zaletom technologii RFID:
Nie wymaga działania i może odczytać więcej tagów – RFID jest wykorzystywane w produkcji, logistyce, handlu detalicznym, śledzeniu i zarządzaniu zasobami, ponieważ skaner RFID może odczytywać dużą liczbę tagów w tym samym czasie i ze względu na zasięg, który może sięgać kilkunastu metrów . Nie wymaga również działań ze strony użytkownika, dzięki czemu lepiej nadaje się do śledzenia zasobów i zapasów.

Nie wymaga dodatkowego sprzętu
Technologia RFID jest łatwa do wdrożenia, ponieważ nie wymaga zakupu dodatkowego sprzętu. Menedżerowie floty mogą kupić dość niedrogie tagi RFID, aby oznaczyć swoje zasoby i zacząć otrzymywać informacje o ich miejscu pobytu. Każdy smartphone jest wyposażony w czytnik NFC.

Przeczytaj pozostałe artykuły Może zainteresuje Cię również
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.