Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

Bramka RFID – jak działa i do czego służy

Bramka RFID

Bramki RFID

Jednym z bardzo istotnych elementów systemów wykorzystujących technikę RFID w logistyce jest bramka RFID.

Z czego składa się bramka RFID?

W skład bramki RFID wchodzą anteny, stacjonarny czytnik RFID oraz komputer sterujący urządzeniem oraz system rfid.

Zaprojektowana przez nasz dział techniczny bramka składa się z 4 anten o zysku 9dBi, stacjonarnego czytnika RFID ZEBRA FX 9500 oraz panelowego komputera z dotykowym wyświetlaczem ułatwiającym sterowanie bramką.

Wszystkie te elementy umieściliśmy w estetycznej i ergonomicznej obudowie zaprojektowanej przez firmę specjalizującej się we wzornictwie przemysłowym. Dzięki temu nie wymaga skomplikowanego montażu oraz jest znacznie łatwiejsze w obsłudze.

Czytniki RFID mogą posiadać od 2 do nawet kilkudziesięciu wyjść na anteny. Dzięki temu Bramka RFID może być dostosowana do potrzeb klienta. Wykorzystując tylko jeden czytnik możemy kontrolować przepływ produktów czy palet na których są tagi RFID (transpondery) które wychodzą do klientów na kilku bramkach. Wykorzystując bramkę RFID która jest wyposażona w kilka anten, kontrola przemieszczania w swojej firmie będzie o wiele prostsza, a dział logistyki polepszy swoje usługi. Wystarczy umieścić tagi na kontenerach lub na palety.

Jaką funkcję pełni bramka RFID?

Bramki RFID zliczają otagowane obiekty przenoszone przez bramkę. Oprócz tego, dzięki bramce można kontrolować przemieszczenie się osób (wejście-wyjście) dzięki identyfikatorom np. w postaci plastikowej karty. Branki mogą być zamontowane dyskretnie.

Skanowanie obiektów dzięki bramce RFID

Przedstawiona na grafice bramka RFID o konstrukcji dedykowanej do odczytu danych z tagów umieszczonych w wózkach pralniczych pozwala na odczytywanie do 400-450 tagach w czasie nie dłuższym niż 20 s, a błąd odczytu Bramki RFID kształtuje się poniżej 1%. Ten 1 % możemy doczytać poprzez czytnik mobilny.
Konstrukcja bramki RFID oraz rozmieszczenie anten ma na celu odczytywanie z maksymalną dokładnością dużej ilości tagów w możliwie najkrótszym czasie.

Zastosowanie Bramek RFID

Oprócz urządzeń dedykowanych systemom pralniczym, mamy również doświadczenia w konstruowaniu bramek RFID umożliwiających odczyt danych z tagów przemieszczających się przez bramy magazynowych, doki załadunkowe, na transporterach rolkowych lub taśmowych. Dzięki dedykowanym konstrukcjom bramek RFID można odczytywać dane z tagów przewożonych na paletach zarówno wózkami paletowymi jak i widłowymi. Można także odczytywać dane z tagów przemieszczających po automatycznych liniach produkcyjnych lub załadunkowych.

Nasze aplikacje dedykowane do obsługi bramek RFID umożliwiają odczyt danych z tagów zarówno w trybie ciągłym (z automatycznym zapisem danych), jak i w trybie uruchamiania bramki przez operatora tylko na czas odczytu i zapisu danych o określonej partii tagów.

Kiedy warto zastosować bramkę RFID?

Traceability – rejestracja i kontrola przebiegu produkcji na pojedynczych etapach produkcji dzięki odczytowi otagowanych materiałów, palet, półproduktów, opakowań zwrotnych, kontenerów i wyrobów gotowych

Rejestracja i kontrola pracowników i osób poruszających się po zakładzie pracy. Podział na strefy lub budynki. BHP i Ewakuacja zyskują pomocne narzędzie.

Logistyka i Magazyn – śledzenie opakowań zwrotnych i towarów od przyjęcia na firmę, aż po wysyłkę do klienta.

Śledzenie przemieszczania się środków trwałych i dokumentów  na terenie firmy i zakładu.

Pralnia/Hotel/Szpital – przyjęcie i wydanie tekstyliów czystych oraz brudnych

Bramka RFID – cena

Pod pojęciem bramka RFID może się kryć wiele konstrukcji, co przekłada się na różne ceny bramki.
Bramka RFID składa się z:

  • Stelaża na której umieszczona jest konstrukcja. Stelaż może być w formie stojaka z możliwością regulacji czytnika/anteny, szafki wraz z zamontowanymi za pomocą uchwytów do ściany anten jak i bramki podobnej jak na lotniskach w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Oprócz stelażu, musimy się liczyć z montażem. Wystarczy, że „postawimy” bramkę czy musimy montować uchwyty na ścianie albo stworzyć dodatkową konstrukcję np. korytko do przeciągnięcia przewodów.
  • Czytnik – tutaj zależy od tego co chcemy skanować. Jeśli ma to być jedna paleta na raz, wystarczy czytnik zintegrowany (jest to tańsze rozwiązanie), kiedy mamy potrzebę zeskanować kilka/kilkanaście rzeczy na raz i to w szybki czasie – potrzebujemy czytnik stacjonarny który jest kilku kanałowy (do każdego kanału możemy zamontować jedną antenę).
  • Antena – tutaj podobnie jak z czytnikiem stacjonarnym, ilość anten które musimy zamontować zależy od tego co i jak chcemy skanować.

Sprawdź także, od czego zależy cena systemu RFID.

Przeczytaj pozostałe artykuły Może zainteresuje Cię również
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.