Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

Automatyzacja procesów biznesowych z RFID

automatyzacja procesów biznesowych
 
Automatyzacja procesów biznesowych jest obecnie jednym z najważniejszych kierunków rozwoju dla wielu przedsiębiorstw. Technologia RFID (Radio Frequency Identification) może dać dużo możliwości w zakresie automatyzacji procesów biznesowych. W tym artykule omówimy, jakie korzyści może przynieść wdrożenie technologii RFID w celu automatyzacji procesów biznesowych.

RFID to technologia, która umożliwia identyfikację i śledzenie przedmiotów za pomocą sygnałów radiowych. Każdy przedmiot jest wyposażony w specjalny tag RFID, która zawiera unikalny kod identyfikacyjny numer EPC wraz z przyporządkowaną do niego informacją. Etykieta/tag jest odczytywany dzięki emitowanej fali radiowej przez czytnik RFID, który umożliwia śledzenie ruchu przedmiotów w czasie rzeczywistym.

Śledzenie produkcji, magazynu i inwentaryzacja

Jednym z najczęstszych zastosowań technologii RFID jest śledzenie towarów/produktów na magazynie lub w procesie produkcji i inwentaryzacji. Dzięki wyposażeniu produktów w etykiety/tagi RFID, przedsiębiorstwa mogą śledzić ruch towarów w czasie rzeczywistym i zwiększyć kontrolę nad stanem magazynowym przed, w trakcie i po produkcji. System RFID może automatycznie rejestrować przyjścia i wyjścia towarów, a także ich lokalizację w magazynie lub w punkcie wyjścia. Może to znacznie ułatwić i przyspieszyć proces inwentaryzacji, co z kolei pozwoli zaoszczędzić czas i koszty ludzkiej pracy związane z zarządzaniem magazynem.

Sprawdź także: Inwentaryzacja z RFID

Automatyzacja procesu produkcji

RFID może również znacznie ułatwić i przyspieszyć proces produkcji. Przedsiębiorstwa mogą wyposażyć każdy produkt w etykietę / tag RFID, która będzie zawierała unikalny numer EPC, informacje o np. typie, SN jak i informacje o konkretnych operacjach, które należy wykonać w celu jego produkcji lub już zostały wykonane. Dzięki temu pracownicy nie będą musieli ręcznie wprowadzać danych o produkcie, co może prowadzić do błędów i opóźnień. Mniej reklamacji przy zwiększonej wydajności. System RFID może również monitorować postęp produkcji w czasie rzeczywistym, a w przypadku wykrycia błędów lub opóźnień, powiadomić odpowiedni personel, co pozwoli szybko zareagować i uniknąć przestojów.

Zarządzanie jakością

RFID może również pomóc przedsiębiorstwom w zarządzaniu jakością produktów. Przedsiębiorstwa mogą wyposażyć każdy produkt w etykietę/tag RFID, która będzie zawierała informacje o jakości produktu i jego specyfikacji dzięki określeniu dokładnej drogi na produkcji którą przebył badany produkt. Dzięki temu pracownicy będą w stanie łatwo sprawdzić, czy produkt spełnia wymagania jakościowe, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek problemów, szybko zareagować oraz docelowo usprawnić proces by błędy nie występowały.

Zainteresowany wdrożeniem RFID w swojej firmie? Zadzwoń do nas +48 508 603 326!

Przeczytaj pozostałe artykuły Może zainteresuje Cię również
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.