Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

Ewakuacja z RFID – bezpieczeństwo pracownika

Dobrze skoordynowana ewakuacja jest niezbędna do zdrowia i życia pracowników. Jest wiele sposób na przeprowadzenie ewakuacji, jednak RFID UHF wydaje się jedną z najlepszych. Pozwala na kompletnie inne podejście do ewakuacji pracowników z zagrożonych obszarów.

W każdym kraju istnieją inne przepisy dotyczące ewakuacji. Przepisy stwierdzają, by dobrać sposób ewakuacji do danej organizacji (jej wielkości, ilości pracowników, rodzaju obszarów). Jednak jak w czasie ewakuacji, koordynator ma rzetelnie wykonać swój obowiązek i przeprowadzić zbiórkę? W dodatku musi zliczyć osoby przebywające w punkcie ewakuacyjnym jak i opuszczające fabrykę. Nie chcemy przecież przegapić kogokolwiek w zagrożonych obszarach.

 

Kłopoty z ewakuacją.

 

 

Niezbędna byłaby możliwość identyfikacji pracowników jak i gości w czasie rzeczywistym pod kątem ich miejsca pracy. Zwykło się zakładać, że ewakuacją zarządzają koordynatorzy, którzy odpowiadają za konkretne stanowiska lub działy (np. magazyn, linia montażowa). Gdy przed ewakuacją pracownicy z jednego działu pracują w innym miejscu (np. pracują przy innej linii produkcyjnej) to ich brak zauważą ich koordynatorzy. Czy mogą się dowiedzieć o tym w czasie rzeczywistym, że ich podwładni są bezpieczni?

W konwencjonalnej ewakuacji nie zdobędą takich informacji. To powoduje, że koordynacja działał w godzinie W jest skomplikowana i ponosimy większe ryzyko. Zliczanie ręczne czasochłonne i podatne na tzw. błędy ludzkie (łatwo się pomylić w liczeniu w przypływie dużego stresu). Alternatywą dla liczenie ręcznego jest identyfikacja po kartach dostępowych. Jednak i tutaj automatyzacja tego procesu nie jest duża. Kartę taką można zostawić, zgubić, a zczytanie dużej ilości kart zajmie dużą chwilę. Chwilę, która może być bezcenna.

 

Jak można temu zaradzić? – RFID UHF

Technologia RFID UHF to bezprzewodowy odczyt dużej ilości danych w krótkim okresie.

Dlatego właśnie RFID idealnie nadaje się do wsparcia procesu inwentaryzacji. Informacje możemy odczytać nawet z kilkunastu metrów, bez kontaktu optycznego z tagiem RFID. Odczytać możemy nawet 600 tagów w ciągu 1s. Taga możemy umieścić np. w odzieży roboczej, kasku itp. Wszystko zależy od środowiska klienta.

 

Jak może to wyglądać w praktyce?

W wybranych miejscach umieszczamy anteny RFID które służą do identyfikacji osób, które wchodzą i wychodzą z danego obszaru. Dzięki tagom RFID umieszczonym np. w koszulkach firmych lub smyczach. Dzięki czytnikom, do których podłączone są anteny identyfikujemy kto i gdzie obecnie się znajduje. Zebrane dane możemy przesłać do osób koordynujących ewakuacje w czasie rzeczywistym. Wiemy dokładnie, ile osób i gdzie dokładnie przebywa co pozwoli na sprawną ewakuacje.

W punkcie zbiórki montujemy anteny i czytniki. Pracownicy, którzy przybędą na miejsce są „zczytywani’’, więc wiemy, ile osób przebywa w punkcie zbiórki, oraz informacje, ile osób powinno być. Koordynator ma pełną wiedzę o tym, ile osób ma się stawić na zbiórce, gdzie ostatnio się znajdywali i czy już są w punkcie zbornym. Wszystko dzieje się w sposób automatyczny.

 

Podsumowując, dlaczego RFID jest świetnym rozwiązaniem dla ewakuacji?

 

Odczyt i identyfikacja nawet 600 osób w ciągu 1 sekundy,

Automatyzacja procesu – pracownik nic nie musi robić

Brak potrzeby kontaktu optycznego z tagiem RFID (identyfikatorem),

System RFID może być dostosowany indywidualnie do potrzeb

Prosty w użyciu nawet w sytuacji stresowej

 

 

 

 

Przeczytaj pozostałe artykuły Może zainteresuje Cię również
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.