Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

Monitoring i identyfikacja osób za pomocą RFID

monitoring osób RFID

Jak działa monitoring RFID?

Monitorowanie osób za pomocą RFID (Radio Frequency Identification) to metoda polegająca na wykorzystaniu czytników, anten i tagów RFID do śledzenia ruchu i lokalizacji osób w różnych pomieszczeniach, obiektach i miejscach. System RFID to technologia pozwalająca na bezdotykowe identyfikowanie rzeczy i ludzi za pomocą fal radiowych.

Tag RFID może być formie małej naklejki, przywieszki lub opaski posiadającej unikalny identyfikator, który może być odczytywany przez antenę i czytnik RFID. Czytniki RFID są urządzeniami, które mogą odczytywać informacje z tagów RFID w odległości kilku metrów, dzięki podłączonym do nich antenom.

Zastosowanie monitoringu za pomocą technologii RFID

Monitorowanie osób za pomocą RFID jest często stosowane w różnych branżach, takich jak przemysł, logistyka, transport, bezpieczeństwo czy ochrona zdrowia. Przykłady zastosowania to:

RFID w przemyśle: Monitorowanie ruchu pracowników i maszyn na terenie zakładu przemysłowego, sprawdzanie czy pracownicy są w niedozwolonych strefach oraz czy są na stanowisku pracy.

RFID w logistyce: Śledzenie przemieszczania się towarów i pojazdów transportowych, kompletowane wydania czy kompletności przyjęcia towarów.

RFID w transporcie: Monitorowanie ruchu pasażerów w lotniskach czy stacjach kolejowych, szybka kontrola biletów.

RFID w ochronie zdrowia: Monitorowanie pacjentów w szpitalach czy ośrodkach opieki długoterminowej, czy nie oddalają się z oddziału lub szpitala, monitorowanie przemieszczania się sprzętu i wyposażenia szpitala.

Zalety technologii RFID w identyfikacji osób

Monitorowanie osób za pomocą RFID ma wiele zalet, takich jak:

Szybkość i wygoda: RFID pozwala na szybkie i łatwe odczytywanie informacji bez konieczności kontaktu fizycznego, przez przeszkody, z dużej odległości

Skalowalność: Technologia RFID pozwala na śledzenie dużych liczb osób i obiektów, w krótkim czasie

Wysoka dokładność: RFID pozwala na dokładne określenie położenia i ruchu osób, który obraz później można nałożyć na wirtualną mapę.

Jednak, jak każda technologia, monitoring osób za pomocą RFID rodzi również liczne wyzwania i kontrowersje. Niektórzy obawiają się, że stosowanie RFID może prowadzić do naruszenia prywatności. Tutaj kwestią jest jakie informacje przypiszemy do taga RFID. Sam czytnik odczytuje tylko numery EPC (indetyfikator), godzinę oraz ilość odczytów. Inne informacje jak Imię, rodzaj itp. muszą być nadane przez administratora.

Zastanawiasz się nad wdrożenie technologii RFID w Twojej firmie? Zadzwoń do nas +48 508 603 326 i dowiedz się więcej!

Przeczytaj pozostałe artykuły Może zainteresuje Cię również
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.