Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

Monitorowanie i ewidencja produkcji z wykorzystaniem RFID

Monitorowanie i ewidencja produkcji z wykorzystaniem RFID 
Monitorowanie i ewidencja produkcji z wykorzystaniem technologii RFID znajduje zastosowanie w coraz większej ilości firm. RFID (Radio Frequency Identification) to technologia pozwalająca na identyfikację zbliżeniową towarów, półproduktów, gotowych produktów i wielu innych rzeczy za pomocą fal radiowych. Dzięki temu możliwe jest automatyczne zbieranie danych o produkcji bez konieczności udziału człowieka, bez kontaktu optycznego, przez przeszkody i to z dużej odległości.

Jak wygląda system do monitorowania i ewidencji produkcji

Cały system RFID w produkcji składa się z czytnika, anten, które są podpięte do czytnika i tagów. Tagi RFID mogą być dostarczone w różnej formie, od niewielkich, tanich etykiet, aż po duże, odporne na chemię czy wysokie temperatury tzw. hardtagi, które można przymocować do produktów, palet lub pojazdów, środków trwałych czy nawet ubrań. Zawierają one indywidualny numer EPC, który pozwala na identyfikację danego obiektu. Czytnik RFID to rdzeń systemu, urządzenie odczytuje numery z tagów RFID oraz informacje zawarte w tagu. Antena RFID to urządzenie nadające i odbierające sygnał poprzez kabel antenowy którym jest podłączona do czytnika RFID.

Zalety monitorowania produkcji z RFID

Monitorowanie produkcji z wykorzystaniem RFID pozwala na automatyczne zbieranie danych o ilościach półproduktów, materiałów czy gotowych produktów o ich lokalizacji, a także na śledzenie ich przemieszczania się po magazynie, linii produkcyjnej czy wyjściu z magazynu. Dzięki temu, możliwe jest szybkie zidentyfikowanie problemów związanych z produkcją czy wysyłką, a takich jak np. opóźnienia w dostawach czy brak odpowiedniej ilości surowców. Czytaj także: RFID w magazynie.

Ewidencja produkcji z RFID pozwala na automatyczny monitoring wszystkich działań związanych z produkcją jak i wewnętrzną logistyką np. ilości produktów wyprodukowanych na dany dzień, ilości surowców zużytych czy też czas pracy maszyn. Dzięki takim danym, firmy mogą łatwiej planować produkcję, optymalizować procesy oraz kontrolować koszty. Wyprodukujesz taniej, więcej i w krótszym czasie. Czytaj także: RFID w logistyce.

Podsumowując, technologia RFID, wspiera monitorowanie i ewidencje produkcji. Pozwala na automatyczne zbieranie danych, co znacznie ułatwia planowanie i kontrolowanie produkcji. Warto pomyśleć o wdrożeniu RFID w swoim przedsiębiorstwie.

Przeczytaj pozostałe artykuły Może zainteresuje Cię również
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.