Jesteś tu pierwszy raz? Wstęp do RFiD - poradnik dla początkującego

Oprogramowanie RFID – co to i do czego służy?

Oprogramowanie RFID

Czym jest oprogramowanie RFID?

Oprogramowanie RFID (Radio Frequency Identification) to system przeznaczony do odczytu i zarządzania danymi związanymi z systemami RFID. RFID to technologia, która umożliwia bezdotykowy, przez przeszkody, nawet z kilkunastu metrów odczyt danych z identyfikatorów zbliżeniowych (np. karty, etykiety) za pomocą fal radiowych. Czytaj więcej o tym, czym jest RFID i jak działa.

Oprogramowanie RFID składa się z dwóch głównych elementów: czytnika RFID oraz oprogramowania zarządzającego. Czytnik RFID, dzięki antenom RFID nadaje i odbiera informacje z tagów RFID czyli numer EPC i inne informacje zapisane w tagu. Oprogramowanie zarządzające przetwarza i przechowuje dane, które zostały odczytane, by można je poddać dodatkowej analizie.

Zastosowanie oprogramowania RFID

Jednym z głównych zastosowań oprogramowania RFID jest automatyzacja procesów magazynowych, produkcyjnych i logistycznych. Dzięki RFID, możliwe jest szybkie i dokładne określenie pozycji i ilości towarów w magazynie, przepływów na magazynie, na produkcji czy w trakcie kompletowania wysyłki dla klienta. Pozwala to na lepsze zarządzanie zapasami i optymalizację procesów logistycznych, magazynowych oraz produkcyjnych.

Oprogramowanie RFID jest również często wykorzystywane w branży transportowej, gdzie pozwala na śledzenie pozycji pojazdów i monitorowanie ich tras, przebiegu opon czy szybkiego wstępu na teren zakładu.

W przemyśle RFID jest wykorzystywane do monitorowania i zarządzania przepływem produktów, odpowiedniego dostarczenia surowców dla procesu produkcyjnego, oraz identyfikacji i śledzenia produktów na różnych etapach produkcji. Bez obsługowo, bez kontaktu optycznego można odczytać całe palety wchodzące lub wychodzące z zakładu.
Oprogramowanie RFID jest również stosowane w sektorze usług publicznych i handlu, takie jak automatyczna kontrola biletów w transporcie publicznym czy też szybsze rozliczanie transakcji płatniczych. Odczyt informacji wykorzystując telefon posiadający czytnik NFC.

W skrócie, oprogramowanie RFID jest niezbędnym narzędziem do odczytu i zarządzania danymi związanymi z systemami RFID. Dzięki niemu możliwe jest automatyzowanie procesów magazynowych, śledzenie pozycji pojazdów, monitorowanie przepływu produktów w przedsiębiorstwach jak i usługach publicznych.

Zastanawiasz się nad wdrożenie RFID w firmie? Zadzwoń do nas +48 508 603 326 i dowiedz się więcej!

Przeczytaj pozostałe artykuły Może zainteresuje Cię również
Zamknij

Potrzebujesz pomocy?
Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.

    Zadzwonimy do Ciebie w możliwie najkrótszym czasie w godzinach pracy od 900 do 1700 w dni robocze.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli Haxon S.A. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora.

    Masz m.in. prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia oraz zgłoszenia sprzeciwu na marketing produktów i usług Administratora, jak również skorzystać z innych praw opisanych szczegółowo w polityce prywatności. Odbiorcami Twoich danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem będą podmioty pomagające Nam w działaniach związanych z opisanym wyżej marketingiem bezpośrednim produktów i usług własnych oraz inne podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.