RFID w logistyce

Logistyka obejmuje planowanie, kształtowanie, sterowanie i kontrolowanie przepływów materiałów i produktów oraz związanych z nimi przepływów informacji od dostawców do przedsiębiorstwa, wewnątrz przedsiębiorstwa i od przedsiębiorstwa do klientów.

Kształtowanie, planowanie, sterowanie i kontrola odnoszą się do wszystkich procesów związanych z tymi przepływami, o ile mają one wpływ na czas i miejsce ich przebiegu.

 

Pojęciem związanym z logistyką jest zasada 7W:

Ze względu na fakt, że logistyka jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną wiele przedsiębiorstw szuka rozwiązań, które usprawnią procesy logistyczne. Jednym z takich właśnie rozwiązań jest wdrążenie systemu radiowej identyfikacji danych czyli RFID.

Chipy RFID a kody kreskowe:

Korzyści płynące z zastosowania technologii RFID

RFID odgrywa kluczową rolę w wielu procesach logistycznych

 

Jedną z firm, która już w 2001 roku wprowadziła technologię RFID są zakłady Ford Motor Co. Umieszony na każdym z samochodów chip RFID dostarcza do systemu komputerowego informacji o specyfikacji poszczególnych aut. Dzięki temu roboty wiedzą np. jaki kolor lakieru położyć, a pracownicy przy taśmie jaka jest zamówiona kombinacja wykończenia wnętrza. Dodatkowo chip informuje menadżera o bieżącym etapie produkcji czy o miejscu pobytu danego samochodu.

Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z naszym przedstawicielem.

Zamknij