Inwentaryzacja z RFID

Inwentaryzacja, którą pokochasz

Inwentaryzacja jest jednym z testów kontroli, jakim przedsiębiorstwa muszą być poddane w toku swojej działalności. Jest to istotny aspekt systemu kontroli wewnętrznej w każdej jednostce, dlatego warto proces ten przeprowadzić w sposób właściwy, a najlepiej jeszcze szybki i sprawny. Na szczęście obecna technologia pozwala znacznie uprościć tę niekoniecznie przyjemną czynność.

Inwentaryzację możemy podzielić na 3 główne etapy:

1) Przygotowawczy – warto już wcześniej oznakować środki trwałe i wyposażenie firmy, np. za pomocą kodów kreskowych czy też chipów RFID

2) Spisowy – spis z natury, remanent – czyli spis wszystkich składników majątku przedsiębiorstwa

3) Rozliczeniowy – wydanie spostrzeżeń i efektów inwentaryzacji, likwidacja i ograniczenie gromadzenia zapasów zbędnych oraz nadmiernych itp.

Inwentaryzacja z użyciem RFID

Aby móc wykorzystać technologię RFID w celu przeprowadzenia inwentaryzacji należy przede wszystkim oznakować wszystkie środki trwałe oraz wyposażenie przedsiębiorstwa. Do tego celu służą chipy RFID, które mogą przyjąć postać naklejanego na sprzęt paska, nalepki czy etykiety.

Jest to alternatywa dla tradycyjnych kodów kreskowych, które nie mogą być stosowane do znakowania narzędzi, maszyn czy urządzeń ze względu na ich dużą podatność na uszkodzenie lub szybkie zniszczenie w warunkach przemysłowych.

Zastosowanie chipów RFID odpornych na zabrudzenia, o wiele bardziej wytrzymałych od kodów kreskowych, przekłada się na wieloletnie stosowanie bez ryzyka utraty cennych danych. Dodatkowo znaczniki można dyskretnie przymocować do obiektu, a nawet schować je wewnątrz niemetalowej obudowy. Zastosowanie chipów umożliwia również programowanie i elektroniczną zmianę danych, co niemożliwe jest przy użyciu kodów kreskowych.

Poza zastosowaniem tagów do przeprowadzenia sprawnej inwentaryzacji niezbędny jest również czytnik RFID, który będzie sczytywał przypisane do chipa informację. Najczęściej w tym celu stosuje się urządzenie mobilne, dzięki któremu pracownik z odległości identyfikuje obiekt i od razu otrzymuje niezbędne dane. Czytnik nie wymaga więc przyłożenia do tagu RFID. Podręczny terminal zapewnia dużą mobilność oraz wygodę w użytkowaniu, co przekłada się na znaczące przyspieszenie procesu inwentaryzacyjnego.

Ostatni etap inwentaryzacji obejmuje tworzenie raportów. Dzięki oprogramowaniu komputerowemu możliwe jest prowadzenie kartotek inwentarzowych i magazynowych w jednym miejscu. Przechowywać można więc informacje identyfikujące dany przedmiot jak np. nazwa, opis, numer inwentarzowy, termin gwarancji i wiele innych. Dodatkowo wszystkie raporty, wydruki czy zestawienia można dowolnie modyfikować. System komputerowy można także dostosować do indywidualnych potrzeb klienta.

Korzyści dla przedsiębiorstw:

  • Skrócenie czasu trwania inwentaryzacji nawet o 90%
  • Oszczędność finansowa, ponieważ przejmuje czynności, które wymagałyby dużego nakładu czasu i zaangażowania personelu, jak szukanie i odczytywanie numerów ewidencyjnych
  • Brak konieczności zmian w funkcjonowaniu firmy – inwentaryzacja nie wymaga tak dużych nakładów osobowych ani czasowych, przez co rytm pracy nie zostaje zaburzony
  • Szybkie otrzymanie wyników pozbawionych pomyłek – nawet 300 obiektów w ciągu kilku sekund
  • Wszystkie dane zgromadzone są w jednym miejscu
  • Duża wygoda w użytkowaniu dzięki zastosowaniu mobilnych czytników RFID
  • Możliwość zapisu wielu informacji w jednym tagu
  • Jednorazowe znakowanie danego przedmiotu na cały okres eksploatacji

Samo wprowadzenie technologii RFID może na początku wydawać się skomplikowane, ale precyzyjne dobranie sprzętu do warunków pracy oraz dokładne testy przy procesie wdrożeniowym pozwolą w późniejszym czasie znacznie przyspieszyć procesy indentyfikacyjne, a tym samym zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze.

Zamknij